اصول و استانداردهای طراحی و معماری مناسب ویلا

طراحی ویلا- خرید ویلای شیک در شمال

Design-villa-North

 در عصر جدید داشتن یک ویلای شیک یا خرید ویلای شمال یکی از خواسته های قلبی همه افرادی است که در کلان شهرها زندگی می کنند.  با پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع زندگی صنعتی، جدایی افراد از محیط بکر و آرام طبیعت تقریباً موجب گسترش آشفتگی، افسردگی و خستگی روحی در جامعه شده است. در همین راستا افزایش جمعیت متمرکز شهری و وجود مشکلات گوناگون همچون ترافیک و آلودگی های ناشی از آن، خود به خود تفکر داشتن باغ، ویلا و ... در یک محیط خوش آب و هوا با طبیعت چشم نواز خارج از محدوده شهری در ذهن انسان شکل می دهد و پررنگ تر می نماید. محیطی برای آسایش و آرامش شهروندان و همچنین برای بهبود کیفیت زندگی و تقویت روحیه ایشان که هر چند از شهر فاصله ای خواهد داشت ولیکن باید از لحاظ امکانات رفاهی همچون ساختمانهای شهری باشد تا شهروندان مدت زمانی که در ویلا سپری می کنند دچار محدودیت های امکانات غیرضروری و مشکلات رفاهی نشوند. بنابراین به خاطر دلایل مطرح شده باید جهت طراحی ویلا ساحلی، جنگلی و باغ دقت و توجه خاصی نمود. که این موضوع چه در طراحی فضای بیرونی ویلا و باغ، چه در طراحی فضای داخلی ویلا حائز اهمیت می باشد. که قطعاً طراحی داخلی ویلا با طراحی داخلی آپارتمان و ساختمانهای داخل شهری تفاوت چشمگیری خواهد داشت.

طراحی داخل ویلا 
نور عنصر جدایی ناپذیر معماری است و با وجود محدودیت هایی که برای دریافت نور طبیعی در خانه های شهری روبرو هستیم ، استفاده از نورهای مصنوعی هر روز بیشتر میشود . اما در ویلا به علت فضای باز و طبیعی مکان ویلا مسئله کمبود نور طبیعی وجود نخواهد داشت . بنابر این استفاده درست و به جا از نور طبیعی با کمک طراحی و معماری دقیق و اصولی باعث به وجود آمدن فضاهی دلنشین آفتاب گیر و پرنشاط در ویلاهای شمال میشود.    
ایجاد فضاهای بزرگ با سقف های بلند و همچنین استفاده از نور طبیعی محیط همانطور که در بالا مطرح شده، از مهم ترین عوامل در طراحی مطلوب و صحیح یک ویلا می باشد.به کارگیری نور جنوب و وجود درهای بازشونده کشویی بزرگ نیز در هنگام غروب خورشید در عصر با ایجاد چشم انداز بسیار زیبا، می تواند فضای داخلی را به فضای خارجی متصل و باعث افزایش میزان کیفی نور و به تبع آن افزایش نشاط و رضایتمندی ساکنان ویلا می گردد.در واقع نورپردازی درست و صحیح در فضای داخلی ویلا موجب افزایش شکوه ویلا، آراستن سطوح، ایجاد محیطی مطلوب برای سکونت، ایجاد کنتراست، افزایش هیجان و در نهایت افزایش سرعت فروش ویلا می گردد.
همچنین بکارگیری نورگیرهای سقفی امکان خوبی برای دریافت مقداری زیادی نور از دهانه کوچکی حتی در شرایط آسمان ابری فراهم می آورند. این نورگیرها به طور کامل روشنایی را به عمق فضاهای داخلی می رسانند.
استفاده از سبک معماری دوبلکس نیز برای یک طراحی جذاب بسیار حائز اهمیت بوده، که در واقع کاربرد این سبک معماری و همچنین استفاده از سقف بلند اولین و مهم ترین پیشنهادها خواهد بود.هم چنین طراحی باید به گونه¬ای انجام شود که علاوه بر اینکه دیوارهای پیرامونی به عنوان جدا کننده فضای داخلی و خارجی عمل می کنند، از قسمت هایی نیز دسترسی به فضای خارجی را به گونه¬ای معمارانه و هنرمندانه فراهم سازند.
طراحی فضای بیرونی ویلا
بعد از طراحی فضای داخلی ویلا نوبت به طراحی فضای بیرونی ویلا می رسد. فضای بیرونی ویلا باید به گونه ای طراحی و پیاده سازی گردد که موجب لذت بردن افراد ساکن از فضای سبز، طبیعت و آب و هوای دلپذیر آن شود و در نهایت موجبات حداکثر رضایتمندی ساکنانش را به ارمغان آورد. ایجاد باغچه های گل کاری شده و فضای سبز کافی با انتخاب نوع پوشش گیاهی مناسب و منطبق با شرایط آب و هوایی منطقه و همچنین جانمایی درست و صحیح درختان و گل ها و به کارگیری المان های مناسب همچون باربیکیو، استخر، آلاچیق، آبنما و تونل طبیعت، وسایل ورزشی و تفریحی و ...تاثیر بسزایی در زیبایی فضای ویلا، خلق چشم اندازهای بی نظیر و دلربا و ایجاد یک مکان آرامش بخش و شادی آور دارد.
برای طراحی جذاب و دلنشین فضای بیرونی ویلا یکی از مهمترین آیتم هایی که باید مورد توجه قرار بگیرد، توجه و شناخت اصول رنگ شناسی می باشد.شناخت درست اصول رنگ شناسی به این معنا است که در واقع شما قادر باشید از رنگ ها در جاهای مناسب، بهترین و درست ترین استفاده را نمایید که البته لازمه این مسئله داشتن خلاقیت می باشد. در واقع اگر بخواهید فضای سبز و حیاط ویلایی جذاب و دلنشینی داشته باشید در گام اول باید قدرت نوآوری و خلاقیت داشته باشید.
در طراحی فضای بیرونی ویلا باید چندین هدف مهم مدنظر ما قرار بگیرد، که این اهداف شامل:
- شناخت فضا و محیط موردنظر و برآورد دقیق پروژه
- تهیه نقشه از فضای مورد نظر
- ارزیابی محیطی منطقه ویلا در راستای تحولات طبیعت آن منطقه که موجب شناخت درست و صحیح طراح از موقعیت مکانی و اقلیمی آن منطقه و همچنین کسب اطلاعات کافی از آب و هوا، شرایط جوی و روابط اکولوژیکی مکان ویلا و به تبع آن ایجاد تعادل در محیط زیست می شود.
- برقراری تعادل و توازن در محیط زیست برای حفظ روابط اکولوژیکی
- افزایش جذابیت های محیط زندگی و بهبود کیفیت زندگی
- انتخاب مناسبترین، زیباترین، مفیدترین و مقاومترین گونه های گیاهان جهت آراستن فضای سبز و حیاط ویلا
در انتخاب گیاهان مناسب جهت طراحی فضای سبز ویلا باید نکاتی رو مورد توجه قرار داد:
- سازگاری گونه گیاه و شرایط اکولوژیکی محیط ویلا
- محل کاشتن گیاهان و میزان فاصله آنها از هم که پس از شاخ و برگ دار شدنشان بخاطر نورگیری و داشتن فضای کافی جهت رشدشان نسبت به گیاهان اطرافشان مورد اهمیت واقع می گردد.
- انتخاب گونه هایی از گیاهان که در کاهش آلودگی و صدا تاثیر بهینه ای دارند مانند: اقاقیا، چنار، کاج، افرا و ...
- شکل ظاهری، اندازه، نوع و رنگ گیاه در ایجاد فضایی شیک تر و جذاب تر بسیار موثر می باشد.
- هزینه نگهداری گیاهان
- رعایت توازن و تنوع رنگ های مورد استفاده در طراحی بنا
- به کارگیری گیاهان گلدار و زینتی و تطبیق دادن آنها با سبک معماری و زیبایی
- کاشتن به موقع چمن ها در فضاهای مناسب و آبیاری و نگهداری به موقع و مناسب از آنها و...

بازگشت