شناخت ویلا و تاریخچه آن

ویلا را بشناسیم!

what-is-villa

 با وجود افزایش تمایلات شهرنشینان برای خرید ویلا در شمال یا خرید ویلای ساحلی در محمودآباد و یا شهرهای ساحلی دیگر در شمال کشور بهتر است کمی با سیر پیدایش ویلا و تاریخچه آن صحبت کنیم تا به شناخت کامل تری در این رابطه دست یابیم. در ابتدای پیدایش ویلا می توان گفت : ساخت ویلا از جمهوری روم باستان شروع شده، در واقع آن زمانها ساختمان های لوکس و ارزشمند افراد ثروتمند و طبقه ی بالای اجتماع به صورت ویلاهایی لوکس در وسط باغ های دلربا و وسیع ساخته می شدند. که دلیل ساخت این سبک از خانه های به صورت ویلا به دلیل شرایط اقلیمی آب و هوای آنجا بود زیرا در بیشتر زمان ها بارندگی و رطوبت بسیار بالایی بر شرایط اب و هوایی انجا حاکم بود به همین دلیل این سبک از ساخت و ساز را پیش گرفتند که ویلاهایی که در این زمان ساخته می شد بیشتر حالت کاخ داشتند و ویلاهای کوچک کمتر دیده می شدند. که البته پس از فروپاشی امپراطوری روم باستان و با افزایش جمعیت در این مناطق پرباران و مرطوب ساخت ویلا  با ابعاد کوچک تر مرسوم و رایج شد و ویلاهای کاخ مانند بعدها با تغییراتی به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفتند و به صورت صومعه در آمدند. سپس در قرون وسطی پس از تغییرات و تعمیرات اساسی برای بار دیگر به صورت ساختمان های اشرافی مورد کاربری قرار گرفتند. امروزه در برخی از شهرهای قرون وسطی ای موجود در اروپا برخی از  این ویلاهای کاخ مانند پس از گذشت سالیان  به عنوان موزه مورد بازدید قرار می گیرند

در حالی که در کشور ما در ایران به خانه هایی که از چهار طرف دارای نما باشد و در محوطه ای وسیع و باز ساخته می شوند و یا سقف شیب داری دارند، خانه ویلایی اطلاق می شود. که این خانه های ویلایی به خاطر آب و هوای مرطوب در شمال کشور بیشتر ساخته می شوند و اکثر خانه های شمال کشور به خاطر اقلیم آن منطقه به صورت ویلا ساخته می شدند که البته با افزایش جمعیت شهری و گسترده شدن شهرها دیگر ویلاهای در مرکز شهرهای کمتر ساخته می شوند و از ویلاهای داخل شهر کاسته شده و ویلاهای در حومه شهرها، روستاهای اطراف شهر یا در شهرکهای ویلایی ساخته می شوند. به همین علت امروزه به خانه هایی که در اطراف شهرهای و یا در شهر های ساحلی در کناره های ساحلی اطراف شهر در شهرک هایی مجزا ساخته می شوند ویلا اطلاق می شود که این ویژگی نیز به دیگر ویژگی های ویلا در شمال افزوده می شود. البته ناگفته نماند که معماری اکثرر ویلاها برگرفته از سبک ایتالیایی می باشد، و البته دلیلی که معماری ویلاها را سبک ایتالیایی و رومی می دانند تاریخچه پیدایش ساخت ویلاها در روم باستان می باشد همانطور که در ابتدای متن بیان شده است. ویلا شمال معمولا در محیطی با جذابیتهای طبیعی بالا که دارای چشم اندازهای بی نظیری باشد و در محوطه ای وسیع دارای باغ و باغچه هایی سرسبز با معماری خاص ساخته می شود. در شمال کشور همچنین در ییلاق ها هم ساخت ویلا بسیار رایج است و مورد استقبال قرار گرفته است. 
با وجود کاهش ساخت و ساز ویلا یا خانه ویلایی در مراکز یا داخل شهرهای شمالی، در بسیاری از کشورهای اروپایی با رعایت یکسری قوانین و مقررات شهروندان مجاز به ساخت ویلا در داخل شهرها می باشند و اکثراً خانه های مسکونی خویش را به سبک ویلایی می سازند.

بازگشت