آشنایی با شهر ساحلی محمودآباد

شهر ساحلی محمودآباد

MahmoudAbad-City

آشنایی با شهر ساحلی محمودآباد

محمودآباد یکی از شهرهای ساحلی واقع در استان مازندران است. امروزه ویلای ساحلی محمودآباد یکی از اولین انتخاب ها برای هر توریست و یا هر متقاضی خرید ویلا در شمال می باشد.  این شهر زیبای ساحلی بر روی جاده ساحلی و در مجاورت دریای زیبای خزر قرار گرفته است. اقتصاد این شهر ساحلی بی نظیر بر پایه  کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است و اکثر مردم در این شهر بر پایه ی این سه محور امرار معاش می کنند.که در واقع یکی از مهمترین کانون های تامین برنج خوش پخت و خوش عطر در کشور، شهر ساحلی محمودآباد می باشد و این شهر در تولید برنج با کیفیت متمایز می باشد.سس و همچنین مردم این شهر به زبان زیبای مازندرانی گویش می کنند.
موقعیت جغرافیایی شهر ساحلی محمودآباد
شهر ساحلی محمودآباد به دلیل نزدیکی به شهر آمل و  وجود جاده آمل- محمودآباد باعث ارتباط این شهر با جاده هراز می شود و به همین دلیل نزدیک ترین شهر ساحلی شمال به تهران محسوب می شود که به همین علت مورد استقبال بسیار زیاد تهرانی ها جهت خرید ویلای ساحلی در محمودآباد قرار گرفته است وهمچنان در زمینه خرید و فروش ویلای شمال یکی از شهرهای حائز اهمیت و مورد توجه است. و همان طور که گفته شد این شهر در مجاورت ساحل زیبای دریای خزر قرار گرفته که شهرهایی همچون شهر آمل در جنوب آن، شهر نور در غرب، و شهرهای بابلسر و فریدون کنار در شرق آن قرار گرفته اند. 
تاریخچه شهر ساحلی محمودآباد
شاید همان طور که می دانید شهر ساحلی محمودآباد آنچنان قدمت طولانی ندارد و به وجود آمدن این شهر به گذشته های خیلی دور بر نمی گردد ولی این شهر ساحلی چه در استان مازندران و چه شمال کشور بسیار پر طرفدار بوده و از شهرهای ساحلی محبوب مردم و توریست ها به حساب می آید. با وجود اینکه تاریخ شهر محمودآباد با روستای تاریخی اهلم در مجاورت آن به صورت یکپارچه و یکی تلقی می گردد، ولی در واقع تا دوره ناصرالدین شاه راه ساحلی شاه عباسی و یک امامزاده تنها اثرات معماری چشمگیر در این شهر بوده است. که سرانجام حاج محمد حسن خان اصفهانی پدر محمد حسین امین الضرب در همان دوره ی ناصرالدین شاه اقدام به ساخت و احداث  بنای حال حاضر شهر محمودآباد نمودند. و از دیگر دستاوردهای او ساخت مسجد، حمام، ساختمان تجاری، بندر، کاروانسراها یا همان قلعه فعلی، ساختمان های مسکونی و ساخت راه آهنی در جنوب شهرکه از بندر تا  دامنه های البرز ادامه داشت نام برد، که زمانی وجود بندر مطروحه این شهر را تبدیل به بندرگاه آمل و از کانون های مهم حمل و نقل کالاهای تجاری و نظامی ایران و روسیه کرده بود.البته این راه آهن بعدها با توجیح و بهانه به خطر افتادن جان چارپایان آن منطقه توسط درباریان که قصدی جز کارشکنی نداشتند از بین رفت. از قدیمی ترین و معروف ترین محله های شهر ساحلی محمودآباد در بافت این شهر زیبا می توان به سوراخ مازو که شامل سه بخش سوراخ مازو سفلی، سوراخ مازو علیا و سوراخ مازو وسطی می باشد و همچنین توسکا محله و آهودشت اشاره نمود.
جاذبه های گردشگری محمودآباد
شهر زیبای ساحلی محمودآباد  به علت همسایگی و همجواری اش با دریای زیبای خزر مورد توجه بسیار زیاد مسافران و گردشگران قرا می گیرد و به همین خاطر گردشگری یکی از مهمترین ابعاد رونق اقتصادی این شهر را در برمی گیرد. یقیناً در سفر به این شهر زیبا و سکونت در ویلاهای زیبا در این شهر تمام لحظاتتان مملو از شادی و خوشگذرانی خواهد شد. این شهر علاوه بر برخورداری از ساحل زیبای سرخرود که یکی از مهمترین بخش گردشگری این شهر می باشد از مکان های تفریحی و گردشگری و امکانات رفاهی بسیاری برخوردار می باشد که می تواند حضور شما در این مکان ها و جاذبه های گردشگری دیگر که به اختصار توضیح خواهیم داد، سفر و خاطراتتان  را در این شهر ساحلی دو چندان لذت بخش تر نماید. در واقع با توجه به نزدیکی شهر محمودآباد به ساحل دریای خزر، آب و هوا خوب و مطبوع آن، طبیعت سرسبز و بی نظیر و جاذبه های این شهر جمعیت این شهر و توابع آن در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است، تا جایی که این شهر جایگاه ویژه ای در کشور پیدا کرده است. از مکان های دیدنی شهر ساحلی محمودآباد می توان به پارک های ساحلی شهر محمودآباد، پارک ساحلی ملت، پارک های ساحلی لاله و مرکزی و طاهباز، سرزمین رویاهای ساحلی، جنگل های زیبای تشبندان، شهربازی الماس و آب بندان های سوراخ مازو و ... و از مکان های معنوی و زیارتی این شهر ساحلی هم می توان امامزاده قاسم، امامزاده فضل(ع) خشت سر و ... نام برد. 
همچنین برنج های تولید شده در این شهر به خاطر شالیزارهای حاصلخیزش از کیفیت بالا و عطر مطبوعی برخوردار است و این شهر را به یکی از قطب های اصلی تولید برنج در شمال کشور و حتی در دنیا تبدیل کرده است. از انواع برنج های تولید شده در این منطقه می توان به طارم عطری، دم سیاه، فجر، نعمت، ندا و ...نام برد.
برخی از سوغاتی های معروف شهر محمودآباد شامل انار جنگلی، پشت زیک، سیر ترشی، بادمجان ترشی، شکر قرمز، شبرت بهار نارنج، ماهی، ازگیل، کاسنی ، حصیر، گلیم و جاجیم، صنایع چوبی، مجسمه های چوبی، کلوچه و ... می باشد.
سرزمین رویاهای محمودآباد
 سرزمین رویاهای محمودآباد یا همان پلاژ خط آهی یکی بهترین جاذبه های شهر زیبای محمودآباد می باشد. که هیجان و لذت سفرتان به این شهر را چندین برابر خواهد کرد. یکی از مهمترین جذابیت های سفر به شمال و شهر محمودآباد، ساحل زیبای دریای خزر و شنا کردن در قسمت های امن آن می باشد، به قسمتهای از ساحل دریا که برای شنا مناسب سازی شده پلاژ می گویند.در واقع سرزمین رویاها یک پلاژ مناسب سازی شده برای شنا تمامی افراد از  زن و مرد و در تمامی سنین از کودک تا بزرگسال می باشد. ولی دلیل اینکه این پلاژ اختصاصی به نام سرزمین رویاها نام گذاری شده بخاطر تجهیز نمودن این مکان به بهترین نوع وسایل بازی و سرگرمی که از سراسر دنیا در شهربازی آن گرد هم آمدند که هم شامل وسایل بازی مخصوص کودکان  و هم شامل دستگاه ها و وسایل بازی برای جوانان و بزرگسالان می باشد، تا هیجان حضور در این سرزمین را وصف ناشدنی نماید. همچنین شهربازی این سرزمین دارای سینمای 6 بعدی هم می باشد که بسیار مورد استقبال بازدید کنندگان قرار می گیرد. شاید برایتان این سوال پیش آید که هر جسمی 3 بعد دارد پس بقیه بعدها دیگر چیست؟! با حرکت جسم سه بعدی در زمان بعد چهارم آن بوجود می آید و بعد پنجم و ششم که در واقع همان صداگذاریها و پخش صدا از تمام قسمت های سالن، حتی از کنار صندلی های تماشاچیان و افکت های عجیب هیجان انگیز مانند پاشیدن آب و ... بعد پنج و ششم را تشکی می دهد که بر خلاف اینکه در دنیای فیزیک و فرمول های فیزیکی معنایی ندارد اما در دنیای هیجان و تفریح باعث ایجاد آدرنالین بالا و هیجان غیر قابل توصیفی خواهد شد بنابراین می توانید برای تجربه ی ی تفریح بسیار هیجان انگیز حتما به سینمای 6 بعدی سرزمین رویاها مراجعه فرمایید. یکی دیگر از مهیج ترین فضاهای موجود در سرزمین رویاها سقوط آزاد ان می باشد. بی شک حتی اگر سقوط آزاد 200 متری پارک ارم تهران را تجربه کرده باشید باز هم سقوط آزاد این سرزمین برایتان پر شور ترین و هیجان انگیزترین تجربه سقوط آزاد زندگیتان خواهد شد، که دلیلش ارتفاع بسیار زیاد و سیستم سقوط آزاد سه گام آن می باشد. وسایل دیگر موجود در این شهربازی برج مبارز، انواع چرخ فلک های ساده و زمینی، ماشین کوهستان، قطار کرم میوه و ... می باشد.
 این مکان جذاب و سرشار از هیجان در 5 کیلومتری شهر ساحلی زیبای محمودآباد به سمت فریدون کنار قرار دارد.
پارک های محمودآباد
پارک های ساحلی محمودآباد که شامل پارک های لاله، ملت، مرکزی و طاهباز و پارک ساحلی شهرداری می باشد که همه آنها دارای شهربازی، کافی شاپ، و ساحل مناسب سازی شده برای شنا که طرح سالمسازی در آن اجرا شده می باشند و همچنین فضای سبز خوبی برای نشستن و استراحت کردن هم دارا می باشند

بازگشت